Emek ve Özgürlük İttifakı genişliyor: Adına ‘Sol’ eklenebilir

ANKARA – Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı 14 Mayıs seçim takvimi işliyor. Cumhurbaşkanı adaylarının başvuruları tamamlanırken seçime ittifak ile girecek partilerin başvurusunda da son iki güne girildi.

İttifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partilerin ittifak protokolü 18 Mart itibariyle YSK’ye teslim edilmeye başlandı. İlk protokolü CHP, Demokrat Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin oluşturduğu Millet İttifakı sundu. AK Parti, MHP ve BBP’nin ittifak oluşturduğu Cumhur İttifakı protokolünün yarın sunulması bekleniyor.

Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi’nin (TÖP) oluşturduğu Emek ve Özgürlük İttifakı içinde seçime katılma yeterliliği bulunan partilerin yer alacağı protokolün ise son gün olan 24 Mart’ta teslim edilmesi bekleniyor.

SANCAR: İTTİFAKIN GENİŞLEMESİ ÇALIŞMASI SON GÜNE KADAR DEVAM EDECEK

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar Halk TV’de katıldığı programda, kurdukları ittifakın yeni katılımlarla genişlemesi çalışmasının son güne kadar devam edeceğini söyledi. Sancar yeni katılacak partiler arasında “Sol Parti’nin bulunup bulunmadığı sorusuna “Sol Parti de bunlardan biri. Görüşmelerimiz var” yanıtı vermekle yetindi.

EMEK, ÖZGÜRLÜK VE SOL İTTİFAK OLABİLİR

Edinilen bilgiye göre Sol Parti ile görüşmelerde olumlu bir noktaya gelindi. Seçime girme yeterliliği bulunan Sol Parti’nin kendi listesiyle ittifak çatısı altında yer alabileceği konuşuluyor. Kaynaklar Sol Parti ve iş birliğinde bulunduğu diğer partilerin de katılımın sağlanması durumunda bugüne kadar “Emek ve Özgürlük İttifakı” olarak kamuoyuna duyurulan ittifak adının da “Emek, Özgürlük ve Sol İttifak” olarak değiştirilebileceğini kaydediyor.

HİÇ KİMSE DIŞARIDA KALMAMALI

Emek ve Özgürlük İttifakı içinde yer alan bir parti temsilcisi, “Bu dönem herkesin güçlerini birleştirmesi gereken bir dönem. Hiç kimse dışarıda kalmamalı. Konuşuyoruz, olumlu sonuçlanacağını düşünüyoruz” dedi.

YSK takvimine kadar ittifak protokollerinin 24 Mart Cuma günü akşamına kadar teslim edilmesi gerekiyor. Emek ve Özgürlük İttifakı’nın görüşmelerin sonucuna göre son gün başvurması bekleniyor. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir