Fed kurtarma planını devreye soktu: Batan bankanın fonları kurtarıldı

Silicon Valley Bank’in (SVB) iflasının ardından FDIC ve Fed tarafından çözüm aranıyor. Son gelen , likidite sorunu yaşayan bankalar için bir fon yaratılmak üzerinde çalışıldığına işaret etti.

Önde gelen bankalardan olan SVB 2 milyar dolarlık likidite arayışının ardından iflas etti. Yaşanan iflas sonrası müşterilerin bankalara yönelik güveni (bank run) sarsıldı. Zira ABD bankalarının piyasa değeri, hafta sonu itibarıyla 100 milyar dolardan fazla eridi. Şimdi düzenleyicilerin ekonomik krizi engellemek için fon oluşturacağı belirtiliyor.

Bloomberg’e göre, Federal Mevduat Sigorta Şirketi (FDIC) ve Fed, bir fon yaratmayı değerlendiriyor. Bu fon, bankalara daha fazla mevduat desteği için olanak sağlayacak. Böyle bir önlem ile mevduat sahiplerinin rahatlayacağı ve paniğin kontrol altına alınacağı ifade ediliyor. Fonun acil durum planlamasının bir parçası olduğu iddia edildi.

Güncelleme: Fed, bankalardaki tüm mevduat sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine yardımcı olmak adına uygun mevduat kurumlarına ek fon sağlayacağını duyurdu. Ayrıca Silicon Valley Bank’te parası bulunan tüm müşteriler, 13 Mart 2023 Pazartesi itibarıyla fonlarına ulaşabilecek.

Bu makale ilk olarak BeInCrypto üzerinde yayımlanmıştır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir