İçişleri Bakanı Soylu’dan siyasi parti binalarına yapılan saldırılara ilişkin açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, seçimlere sayılı günler kala siyasi partilerin binalarına gerçekleştirilen saldırılara ilişkin konuştu. Dün akşam AKP’nin bir seçim bürosuna yönelik gerçekleştirilen saldırıyla ilgili, “Son dönemlerdeki karşı karşıya kaldığımız organize suç örgütlerinin yaptığı olaylardan” diyen Soylu, “Buna benzer bir olay olarak görüyorum. Kasklı olur, elinde silah olursa birileri tarafından yaptırılmış olay olabilir. Meselenin her türlü boyutuna bakmak lazım. Hem İstanbul Emniyeti, hem savcılık işin peşinde” ifadelerini kullandı.

Soylu, deprem bölgesi çalışmaları ve terörle mücadeleyle son durumu CNN Türk canlı yayınında ‘Hafta Sonu’ programında Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı.

Bakan Soylu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Siyasi partilerin binalarına saldırı

“Türkiye bir huzur ortamında bayramını devam ettiriyor. Büyük afet yaşandı. Depremin başından itibaren 65 gün kesintisiz kaldık. 81 valimiz orada afetzede vatandaşlarımızla bayramlaşma yapıyor. Doğal olarak bir de seçim var. Seçimde olaylar olur. Bu muhtar seçiminde de olur genel seçimde de olur. Seçime 22 gün kaldı. 69 olay oldu.

“Tüm toplumu germeye çalışılan süreç yaşandı”

“İYİ Parti’nin saldırı olarak nitelediği olayda deliller var, delillerin tek bir tarafı yok. Tansiyonu yükseltecek açıklamalarda bulunursanız herkesi ilgilendiren, itham eden sonuçlarla karşı karşıya kalınır. İYİ Parti’nin başkanı çıktı, ‘Ben buraya koruma almadan geldim’ dedi. Herkes korumasız geziyor zaten. Tüm toplumu germeye çalışılan süreç yaşandı. Başka bir hale taşındı olay.

“Kan davasına dönüştürücü açıklamalar olursa olay yükselir”

“Biz bunları seçim olayları olarak değerlendiririz. Bunu siyaset yükseltmez. Bahçelievler’deki saldırı sonrası sağ duyulu açıklama yapıldı. Kan davasına dönüştürücü açıklamalar olursa olay yükselir. Dünyanın her yerinde böyle olaylar oluyor. Dün akşamki olay son dönemlerdeki karşı karşıya kaldığımız organize suç örgütlerinin yaptığı olaylardan. Buna benzer bir olay olarak görüyorum. Kasklı olur, elinde silah olursa birileri tarafından yaptırılmış olay olabilir. Meselenin her türlü boyutuna bakmak lazım. Hem İstanbul Emniyeti, hem savcılık işin peşinde.

“Seçimin huzurunu alt üst edecek birkaç asayiş olay dışında olayla karşılaşmış değiliz”

“Deprem sonrası seçim sürecine girdiğimiz için tansiyon çok yüksek seviyede ilerlemiyordu. Ta ki İYİ Parti’ye isabet eden mermi olayına kadar. Tansiyonun belli bir seviyede ilerleyeceğini düşünüyoruz. Güvenlik birimlerimiz 8 bölgeye gittiler ve seçimler öncesi, seçim günü ve seçim sonrası için 3 ayrı tedbir alınacak. Gerekli tüm tedbirleri alan bir süreci yürütüyoruz. Seçimin huzurunu alt üst edecek birkaç asayiş olay dışında olayla karşılaşmış değiliz.

“Türkiye turizm açısından rekor kırdı”

“Türkiye turizm açısından rekor kırdı. İhracatta rekor kırdı. Geçen yıl Doğu ve Güney Doğu’da üniversite öğrencisi açısından rekor kırdı. Kış turizminde rekor kırdık. Türkiye tarihinin en güzel günlerini yaşıyor. Avrupa’nın kaçak göçmen endişesi yaşadıklarını hepimiz biliyoruz. Avrupa’nın bizim gibi komşuları yok. Bizim otoritesi olmayan komşularımız var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir