İkili Averaj Nedir? İkili Averaj Kalktı mı? Süper Lig’de Şampiyonluğa Doğru

Futbol müsabakalarında averaj, takımların toplam gol sayıları ile yedikleri gol sayıları arasındaki farktır. Averaj, takımların sıralamasını belirlemede önemli bir faktördür. Özellikle liglerin sonunda takımların puanları eşit olursa, averaj hesaplanarak sıralama belirlenir. Peki, ikili averaj nedir? TFF’nin bu konuda mevzuatı nasıl? Gelin hep birlikte bakalım.

Spor Toto Süper Lig’de şampiyonun belli olmasına çok az bir süre kaldı.

Ligde son maçlar oynanırken lider Galatasaray, en yakın takipçisi Fenerbahçe’nin 6 puan farkla önünde bulunuyor.

Galatasaray, ezeli rakibinin her ner kadar önünde olsa da Fenerbahçe’nin ligde son hafta Galatasaray’a konuk olacak olması, tüm ihtimalleri barındırıyor.

Şampiyonluk yolunda her gol büyük önem taşırken gündeme gelen konulardan biri de averaj oldu. Geçmiş yıllarda yaşandığı gibi bu sene de şampiyon averajla belirlenebilir.

Peki averaj nedir?

Futbol müsabakalarında averaj, takımların attığı ve yediği gol sayıları arasındaki farktır. Averaj, takımların sıralamasını belirlemede önemli bir faktördür. Futbol takımları arasında puan farkı oluştuğunda, takımların averajı karşılaştırılır ve bu veriye göre sıralama belirlenir. Özellikle liglerin sonunda takımların puanları eşit olursa, averaj hesaplanarak sıralama belirlenir. Bu durumda takımların attığı ve yediği gol sayıları arasındaki fark hesaplanır. İki takım arasında oynanan maçlarda galibiyet, beraberlik ve mağlubiyet durumlarına göre hesaplanan bir averaj da bulunur. Buna da ikili averaj denilmektedir.

İkili averaj nedir?

İkili averaj, futbol müsabakalarında iki takım arasındaki galibiyet, beraberlik ve mağlubiyet durumlarına göre hesaplanan bir averajdır. İki takımın birbirleriyle oynadığı maçlarda galibiyet sayıları eşitse, o takımlar arasındaki averaj hesaplanır. Bu hesaplama, toplam gol sayıları ile yenen gol sayılarının farkının alınmasıyla yapılır.

Örneğin, takım A ile takım B arasında iki maç oynandığını düşünelim. İlk maçı takım A 2-0 kazanmışken, ikinci maçı takım B 3-1 kazanmış olsun. Bu durumda toplam gol sayıları eşit olmasına rağmen takım A, ikili averajda üstün gelir. Çünkü toplamda 3 gol atmış ve 3 gol yemiştir. Oysa takım B, toplamda 3 gol atmış ve 2 gol yemiştir.

TFF talimatında ne diyor?

TFF’nin Futbol Müsabaka Talimatı’nda konuyla ilgili açıklamaları şu şeklide;

a) Aynı puana sahip takım sayısı iki ise;

I. Önce bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne bakılır,

II. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa bu müsabakalardaki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)

III. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan ve gol eşitliği devam ediyorsa, genel puantajdaki gol averajına bakılır.

IV. Takımların gol averajları da eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.

V. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.

VI. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak tek maçlı eleme usulü uygulanacak bir müsabaka neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.

b) Aynı puana sahip takım sayısı üç veya daha fazla ise;

I. Bu takımların birbirleriyle oynadıkları müsabaka sonuçlarına göre yapılan puan cetveli ile kesin sonuç belirlenir. (Puan cetvelinde eşit puanlı iki veya daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlarına tekrar bakılmaz.)

II. Önce bu puan cetvelinde takımlar arasında puan üstünlüğüne bakılır.

III. Puan cetvelinde puan eşitliği varsa I. bentte belirtilen puan cetvelindeki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)

IV. Gol averajı da eşit ise daha fazla gol atan takıma bakılır. 

V. Bütün bu şartlara rağmen takımların puanları ile attıkları ve yedikleri gol sayıları eşit ise genel puan cetvelindeki averaja bakılır.

VI. Genel puan cetvelindeki averajlar eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.

VII. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.

VIII. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde TFF tarafından belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak müsabaka(lar) neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.

İkili averaj kalktı mı?

İkili averajın kalkmasıyla ilgili resmi bir bilgi şu an için mevcut değil fakat TFF’nin talimatlarına göre;

‘TFF gerekli gördüğü hallerde, gol averajını uygulamamaya veya başka bir şekilde uygulamaya karar verebilir.’ 

maddesi yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir