Koltuklar nasıl temizlenmeli? Mutfakta detaylı temizliğin formülü nedir? İşte detaylı bayram temizliğinin püf noktaları…

Dağınıklığı Toplamak İşin Yarısıdır
Eşyaların olması gereken şekilde veya sınıflandırılmış şekilde konumlandırılmaları odanın düzenini sağlar. Aynı zamanda düzen içinde bir oda kendiliğinden temiz gözükmekle beraber temizlemesi de daha kolay olur. Ev içinde bulunması gereken her parçanın sınıflandırmasını doğru yaptığın zaman temizliğini basit parçalara bölebilirsin. Bunun için temizliği yapacağın zamandan bir gün önce evini genel anlamda toplayarak temizlik gününün daha pratik geçmesini sağlayabilirsin.

Ev Temizliğinde Öncelik Sırası Belirle
Evinde bir eşya düzeni sağladıktan sonra evdeki odaları da ayırarak bir öncelik sırası belirlemelisin. Bu öncelik sırasını oluştururken öncelikle evde en başta mutfağı temizleyerek başlayabilirsin. Ardından yaşam alanlarını temizleyerek en son banyo ve lavaboları tamamlarsan odaları sırayla bitirebilirsin.

Bunun dışında önce süpürmeni, ardından toz almanı ve en son olarak da yerleri silmeni / paspaslamanı öneririz. Böylece toz kaldırmamış ve temizlediğin yerleri yeniden kirletmemiş olursun. Elbette bayram temizliğinde başka detayları da göz önüne almalısın. Bunları da değerlendirmek için yazımızdaki noktaları atlamamanı öneririz.

Halıları Ortadan Kaldırmakla işe başlayın
Detaylı bir temizlik yapman gerektiğinde odanda bulunan halı ve kilimlerin altını da temizlemen gerekir. Her birinin altını tek tek kaldırmak yerine temizliğinin başında tüm kilim ve halılarını kaldırmalısın. Vaktin varsa onları da yıkayabilir ya da halı temizleme şirketlerine halılarını teslim edebilirsin. Böylece temizlik sırasında ayağına takılmamış olurlar ve süpürmeyle silme işlemlerini kolayca tamamlayabilirsin.

Yıkanabilen Tekstilleri Belirlemekle işe başlayın
Koltuk örtüsü, perdeler, nevresimler, dantel veya masa örtüleri gibi tekstil ürünlerini de temizliğin başında yıkayabilirsin. Makinede yıkanabilen parçaları renklerine göre ayırarak yıkadığında ve temizlik bitiminde yeniden yerlerine serdiğinde evindeki temizlik kokusunu uzun süre alabilirsin.

Pencere ve Ayna Temizliği nasıl olmalı?
En dıştan içe doğru temizlemen gereken evinde pencere çerçevelerini ve camları temizlemekle başlayabilirsin. Cam, ayna gibi su izi bırakan yüzeyleri temizlerken kimyasal bir temizleyicinin ardından nemli bir bezle silebilir, son olarak da kuru bir bezle kurulayabilirsin. Farklı bezler kullanman bütün işlemler için daha pratik olacaktır.

Koltuklar Nasıl Temizlemeliyiz?

Mutfakta Detay Temizliği nasıl yapılmalı?
Sirke ve suyla hazırlayacağın doğal temizleyicinle fırın içi, mikrodalga, su ısıtıcısı, kahve makinası gibi kir tutmaya elverişli ürünlerdeki kalıntıları temizleyebilirsin. Yine temizliğe başlamadan sirkeli karışımını bu yüzeylere uygulayarak yumuşamalarını bekleyebilirsin.

Lavabo / Evye / Batarya Nasıl Temizlenir?
Banyo, mutfak gibi lavabo, evye ve bataryaların bulunduğu odalarda kireç çözücü karışımlar kullanarak kolay bir temizlik sağlayabilirsin. Aynı zamanda tıkanmış olan evyeler için lavabo açıcı malzemeler de kullanabilirsin. Aynı zamanda kireç çözücü veya su lekesi tutmayan kimyasallar kullanarak lavabo, evye ve bataryalarının olması gerektiği gibi parlamasını sağlayabilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir