Merkez Bankası’nın dünkü kararının ardından döviz ve altın güne nasıl başladı?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında yılın 8’inci faiz kararını vermek üzere dün toplandı. Toplantıda piyasa beklentisinin üstünde bir faiz artışı gerçekleşti. Faiz 750 baz puan artırıldı ve %25 seviyesine yükseltildi.

DT DÜŞÜŞ

Merkez Bankası’nın sert faiz artışının ardından dün dolar ve euro kuru %6.5 seviyelerine varan düşüş kaydetti. Gram altında 1600 lira seviyesinin altına gerileme olurken, BIST 100 endeksi de günü yüzde 1,5 dolaylarında değer kaybı ile yaşadı. Borsada bankacılık endeksi ise günü büyük bir yükseliş ile kapattı. Uzmanlar, mevduat faizlerinin sert bir şekilde yükseleceği beklentisi ile dolar ve euro kurunda anlık satışlar yaşandığını ifade ettiler.

25 AĞUSTOS GÜNCEL KUR FİYATLARI VE GRAM ALTININ SEYRİ

Merkez Bankası’nın dünkü kararının ardından dolar, euro, altın ve borsada sert düşüşler yaşandı döviz kuru bugünü ise yükseliş ile açtı. Dolar kuru yüzde 2,22 seviyelerinde artış kaydederek 26,39 seviyelerine yükselirken euro kuru ise yüzde 2,15 artış ile 28,50 lira seviyelerine yeniden yükseldi. Gram altında ise yüzde 2,42 seviyesinde yükseliş kaydederek 1625 lira seviyelerine geldi.

DÖVİZ VE ALTININ GELECEĞİ NASIL OLACAK?

Döviz ve altının geleceği herkesi yakından ilgilendiren konular arasında yer alıyor. Merkez Bankası’nın gelecek faiz kararları, enflasyonla mücadele konusunda alınabilecek yeni tedbirler dövizi ve altını yakından ilgilendiren hususlar arasında yer alıyor. Mevduat faizlerindeki olası sert yükselişler de yatırımcıları enflasyondan korunmak için TL mevduata yönlendirebilir bu durum da döviz ve altın gibi enstrümanlarda geriye çekilmeye neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x