“Seçim sonrası iş başına gelecek olan iktidar, faizi artırmak; ne kadar gerekirse o kadar artırmaktan çekinmeyeceğini göstermek zorunda” 

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, Türkiye’nin önemli bankalarından birinin genel müdürü ve AKP’nin bakanlık teklif ettiği ama kabul etmediği söylenen bir başka isimle, Türkiye’de ekonominin durumu ve geleceği hakkında konuştu.

Altaylı, her iki ismin de benzer konuştuğunu, “Mevcut ekonomik durum seçime kadar sürdürülebilir. Haziran ayına kadar bir sıkıntı görünmüyor. Seçimden sonra elbette bir ayar gerekiyor. Seçim sonrası iş başına gelecek olan iktidar kim olursa olsun faizlere bir ayar çekmek zorunda. Yani faizi belki bir tık arttırmak ama daha önemlisi ne kadar gerekirse o kadar arttırmaktan çekinmeyeceğini göstermek zorunda. Eğer uluslararası piyasalara bu gösterilirse işler hızla yoluna girmeye başlar. Seçimden sonra bunu yapmak şart” dediklerini aktardı. 

Altaylı, seçime kadar ekonomik göstergelerde sorun olma olasılığı hakkında ise, “Çıkabilir. Kurları bu noktada tutmak zor olabilir. Kura uygulanan baskı patinaj yapmaya başladı bile. Eğer dış kaynak bulmakta zorlanmaya başlarlarsa bu durum kurlara seçimden önce yansımaya başlar” denildiğini belirtti. 

Altaylı, depremden sonra konuştuğu banka müdürünün, “Depremden ötürü dış kaynak ihtiyacı arttı. Bu yüzden akılcı ekonomi politikasının önemi de arttı. Finans dünyasına verilecek mesaj çok önemli. Akılcılıktan uzak, ekonomi biliminin gerçeklerinden uzak bir anlayış sürdürülmeye alışılırsa, depremin faturası çok çok daha ağır olur” ifadesini kullandığını söyledi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir