Apple, App Store yönergelerini güncelliyor

Değişiklik, Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesinin, Apple’ın geliştiricilerin müşterileri alternatif ödeme yöntemlerine yönlendirmesine izin vermesini gerektiren bir alt mahkeme kararının yeniden değerlendirilmesine yönelik itirazı reddetmesinden kısa bir süre sonra geldi. Değişiklik yalnızca ABD uygulama mağazalarındaki iOS ve iPadOS uygulamaları için geçerli olacak ve geliştiricilerin hala App Store aracılığıyla yapılmayan uygulama içi satın alma işlemleri için komisyon ödemesi gerekecek.

Görünüşe göre Apple, yeni kurallara göre bile ödemeler üzerinde sıkı kontrol sağlamaya devam edecek. Bir destek sayfasına göre, geliştiricilerin yeni kuraldan yararlanabilmeleri için önce Apple’ın onayına ihtiyaçları olacak ve uygulama yapımcılarının kullanıcıları alternatif ödeme yöntemleri hakkında yalnızca belirli yollarla bilgilendirmelerine izin verilecek. Örneğin, şirketin geliştiricilere yönelik yönergeleri, bağlantıların bir uygulamada yalnızca bir kez ve yalnızca “tek, özel bir konumda” gösterilebileceğini şart koşuyor. Uygulama üreticilerinin ayrıca uygulama içi pop-up’ları kullanması veya App Store listelerinde harici ödemelerden bahsetmesi de yasak.

Apple, App Store yönergelerini güncelliyor

Şirket ayrıca resmi olarak geliştiricilerin App Store dışında yapılan satın alımlar için kendisine komisyon ödemesini talep ediyor. Komisyon, küçük işletme programının bir parçası olan geliştiriciler için %12, daha büyük geliştiriciler için ise %27 olarak belirlendi.

Bu değişiklik, geliştiriciler tarafından bazen acımasız ve keyfi görülen App Store kuralları nedeniyle uzun süredir eleştirilen Apple için önemli bir taviz. Şirketin, geliştiricilerin kullanıcılarla alternatif (ve çoğu zaman daha ucuz) ödeme yöntemleri hakkında iletişim kurmasını yasaklayan kuralı, 2021’deki EpicApple davasının temel unsurlarından biriydi. Şirket daha önce bu kuralların bazılarını davanın ve ardından açılan toplu davanın ardından gevşetmişti. Apple ayrıca Hollanda’daki flört uygulamalarının alternatif ödeme seçenekleri sunmasına da izin veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x