Asgari Ücrette Büyük Hayal Kırıklığı! Bu Rakam İlk Kez Dillendirildi, Emekliye İkramiye de Yarın Meclis’te

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı sonrasında, çalışan emeklilere bir kereye mahsus 5 bin TL ikramiye ödenmesine ilişkin kanun teklifi yarın TBMM’ye geliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıda; çalışan, çiftçi kayıt sisteminde kaydı bulunan, Bağ-Kur kaydı olan, sandıktan ikinci bir emekli ücreti alan ve süreli çalışan emeklilerin 5 bin TL’lik ikramiyenin kapsamı dışında bırakılması konusunda, “Emeklilerimizin yükünü hafifletmek amacıyla geçen ay bir defaya mahsus 5 bin liralık ilave ödeme kararı almıştık. Bununla ilgili kanun teklifimiz Meclisimizin onayından geçti ve 10 milyon 430 bin çalışmayan emeklimizin hesabına 5 bin liralık ödemeleri yatırıldı. Açıkçası emeklilerimizin bir kısmının dışarıda bırakılması şahsen bizim de içimize sinmeyen, bizim de hakkaniyetli bulmadığımız bir durumdu” demişti.

Bu uygulamanın, çiftçi ve esnaf emeklilerinin içinde yer aldığı diğer tüm emeklilerde bir gönül kırgınlığına sebep olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Çalışma ve Maliye bakanlarımıza gerekli düzenleme ve düzeltmelerin süratle yapılması talimatını verdim” ddedi.

MECLİS’E GELİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine iki bakanlık çalışmalarını tamamladı. Kanun teklifi yarın TBMM’ye gelecek ve torba yasaya eklenecek. Daha önceki uygulamadan yararlanamayan 4 milyon 689 bin emekli bir kereye mahsus 5 bin TL ikramiye alacak.

Teklifin yasalaşması ile birlikte Aralık ayının 15’inden sonra ikramiyelerin ödenmesi bekleniyor.

ASGARİ ÜCRETTE 14 BİN TL SINIRI

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 1 Aralık’ta toplanacak ve yıl sonuna kadar yeni asgari ücreti belirleyecek. Asgari ücret için uluslararası piyasalarda rekabetçilik açısından 13 bin 500-14 bin TL sınırı konuşuluyor.

Bu konuda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan son kararı verecek. Çalışanların beklentisi bunun üzerinde bir artış olması yönünde.

Enflasyon hedefleri yönünden önümüzdeki yıl asgari ücrete yıl içinde ikinci bir artış beklenmiyor. Bu nedenle asgari ücret görüşmelerinin işçi-işveren ve hükümet ölçeğinde, çetin pazarlık ve müzakerelere sahne olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x