Fenerbahçe ve Galatasaray maçında tartışmalı pozisyonları! ‘Açık penaltı, amasız lakinsiz kırmızı kart’

Yayıncı kuruluş beIN SPORTS’un Trio ekibi, İstanbulspor – Fenerbahçe maçındaki hakem kararlarını değerlendirdi. İşte Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Bahattin Duran’ın yorumlarıyla masaya yatırılan İstanbulspor – Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları…

48. DAKİKADA FENERBAHÇE’NİN PENALTI BEKLEDİĞİ POZİSYONDA DEVAM KARARI DOĞRU MU?

Bahattin Duran: Bu pasta top Mert Müldür’e geldiğinde ofsayt değil. Burada da görüleceği gibi… İstanbulsporlu oyuncu, arkadan çok yakın takip ediyor Mert Müldür’ü. Çok hafif bence sol ayağının ucuna da basıyor. Çok hafif bir temas var burada. O esnada artık Mert Müldür’ün sağ ayağı da rakibiyle temas ediyor. Dengesi bozuluyor Mert Müldür’ün.

Topa da bu koordinasyonsuzluktan dolayı kötü vuruyor. Ben; İstanbulsporlu oyuncunun risk aldığını, çok yakın takip ettiği için dikkatsiz hareketinden dolayı sahada bir penaltı verilmesi gerektiğini fakat VAR müdahalesinin olmayacağını düşünüyorum bu pozisyonda. Çok net bir kanıt yok burada. 

Deniz Çoban: Bir oyuncu; önde, avantajı elde etmiş, top onun ve vuracak, gol yapacak. Siz bu kadar hem arkadan takip edip hem de alanına giremezsiniz. Girerek risk almışsınız. Öndeki oyuncu; yavaşlarsa, durursa, şut atmak için pozisyon alırsa ve siz onun pozisyonunu bozarsanız ihlal yapmış olursunuz. Ben, ayağının ucuna bastığını da düşünüyorum. Sonrasında diyelim yere basmış olsun o ayağını, ayağının önüne koydu ve sol ayağını çekemedi. Sol ayağı önce bir temas aldı. Sendeledi ve sağ ayağıyla vuruşa hazırlanıyor, vuracak ama çok yakındasınız bakın savurduğu ayağa temas ettiniz. Benim açımdan da penaltı ama dediğiniz konuya katılıyorum. VAR karışamaz.

Bülent Yıldırım: Şimdi, arkada olduğu için ceza alanında Ali Yaşar’ın dikkatli olması gerekir. Dikkatli mi takip ediyor? Hayır. Topuktaki taban dişiyle… Bir ayağınızı nereye bastığınıza bakacaksınız. Burada bastı. Mert’in ilk koordinasyon hamlesini bozdu. Top, Mert Müldür’ün önünde. O denge bozulunca şurada, sağ ayağınızın varlığıyla oyuncunun topa vurma şansı da kalmadı. Koordinasyon bozuldu. Evet, video hakemin müdahale edebileceği nitelikte tam bir kavrayan basma, çelme söz konusu değil ancak bunun sahada kaçmaması gerekir. Ben de bu pozisyonda Ali Yaşar’ın dikkatsiz davrandığını ve pozisyonun penaltı ile cezalandırılması gerektiğini düşünüyorum.

62. DAKİKADA FENERBAHÇE LEHİNE VERİLEN PENALTIDA HAKEMİN KARARI DOĞRU MU?

Bülent Yıldırım: Peki, penaltıda bir sorun var mı?
Bahattin Duran: Bence hiç sorun yok.
Deniz Çoban: Tutarak yaptığı için de sarı kart doğru.
Bülent Yıldırım: Topa geliyormuş gibi yaptı. Formaya asıldı.
Bahattin Duran: Sol eliyle öyle, sağ eliyle de yapıyor. Yani penaltıda hiç şüphe yok.

COLY RACINE’İN EMRE MOR’A FAULÜNDE HAKEMİN SARI KART KARARI DOĞRU MU?
Deniz Çoban: Hocam, bu pozisyon fotoğraf olarak değerlendirilmez bence. Bir oyuncunun sağlığı, nasıl tehlikeye düşürülürün örneği. Bir hamle, nasıl yaralayıcı olurun örneği. Benim açımdan bu, net bir kırmızı kart. Güç transferi, vücudun bütün gücüyle oraya geçtikten sonra. Topuğunu yere basıyor. Emre, şanslıymış. Bakın, 6 tane vida var. Emre’yi yaralayacak, Emre’nin sağlığını tehlikeye düşürecek. Emre’nin hiçbir şeyden haberi yok, kendini savunma şansı yok. Siz, bu hareketi yapıyorsunuz. En korumasız bölgesine yapıyorsunuz ve en hassas bölgesine yapıyorsunuz. Bu, benim açımdan amasız, fakatsız, lakinsiz bir kırmızı kart.

Bülent Yıldırım: Peki; amasız, fakatsız, lakinsiz bir kırmızı kart ise video hakem, bizim gördüğümüz açıları görmüyor mu?
Deniz Çoban: Görmüş, müdahale etmemiş. Ya bir oyuncunun sağlığı daha nasıl tehlikeye düşürülür? Bakın, bu pozisyonu değerlendirirken fotoğrafa bakarsanız ve getirip topuk yerde ayak basıyorken gösterirsiniz der ki topuk yerde, güç transferi sağlanmamış olur. Yukarıdan geliyor, önce basıyor sonra topuk yere düşüyor.
Bahattin Duran: Benim için de çok tehlikeli bir hareket bu. Allah, Emre Mor’u korudu. Burada çok ciddi sakatlanabilirdi. En hassas, en korumasız bölgesine çok ciddi bir darbe aldı. Bu pozisyon, benim için de net bir kırmızı kart. Bence VAR’ın müdahale etmemesi de Deniz, bence o ayağı yerde gördü. Başka türlü olabilir mi? Başka türlü olamaz. Bu, bütün olarak incelendiğinde buna VAR müdahale ederdi.

Bülent Yıldırım: Hocam, hareketin tamamı rakibin sağlığı için ciddi tehdit oluşturuyor. Güç var, yoğunluk var, tendona, tam kuvvet anında, tam çapraz koşu yaparken… Allah muhafaza tendonunun kopması mı lazım? Bu pozisyon, tartışmasız bir kırmızı kart. Hiç konuşacak bir tarafı yok. Öyle diğer ayağa basmalar gibi değil.

Yayıncı kuruluş beIN SPORTS’un Trio ekibi, Galatasaray – Konyaspor maçındaki hakem kararlarını da değerlendirdi. İşte maçın tartışmalı pozisyonları.

36. DAKİKADA GALATASARAY’IN PENALTI BEKLEDİĞİ POZİSYONDA DEVAM KARARI DOĞRU MU?

Bahattin Duran: Zaha topa vuracak. Konyasporlu oyuncunun hareketlerine dikkat edelim. Sağ koluna bakın. Sağ kolu, şu anda doğal konumda değil. Sağ kolu açık. Top, eline değdi. Bakın, parmakları yukarı kalktı. Parmaklar açıldı ve sonraki pozisyonda kapandı. Yani bunu sahada çözmek imkansız. Zaha, itiraz ediyor. Burada top, oyuncunun eline geliyor. Parmakları açılıyor. Ondan sonra tekrar o konumuna geliyor. Burada önemli olan konu ne? Konyasporlu oyuncunun elinin doğal konumda olmayışı. Bir şekilde o top da doğal olmayan eline geliyor. Bu pozisyonun penaltı olarak değerlendirilmesi gerekiyordu VAR müdahalesiyle.

Deniz Çoban: Hocam, bu çok net bir penaltı ama video yardımcı hakem çerçevesinden… Şüphelenmediler mi acaba? Çünkü bu pozisyonu baştan bir oynatırsak kamuoyunda da şu tartışılıyor; öncesinde Konyasporlu oyuncunun Galatasaraylı oyuncunun ayağının altına ufak bir temas var ve dengesini kaybetti mi tartışması var. Ona itiraz ettiğini düşünüyorlar oyuncunun. Şurada ayağının altına ufak bir temas var ya kamuoyu bunu konuşuyor burada bir şey var mı diye. Ben, burada ihlal var demiyorum. Kamuoyunun ilgi noktası burası. Burası konuşuluyor. Bana göre bunun devamı açık penaltı.

Bülent Yıldırım: Çok çok küsurat bir temas. Ancak ilk pilottan da topun gidişinde bir dengesizlik hissedip şüphelenmiştik. Sonra açıları kontrol ettiğimiz zaman Oğulcan’ın doğal kayıyormuş gibi göstermesine rağmen kolunu açtığını gördük. Galatasaraylı oyuncunun tepkisine dikkat edin. Bence o hissediyor eline geldiğini ve ona itiraz ediyor. kadar tespiti zor ki tek bir açı kanıt sunabiliyor.

Bahattin Duran: VAR odası için bile bence çok zor bir pozisyon ama penaltı. Zaten VAR odası, zor olanları elindeki görüntülerle yakalaması lazım.
Deniz Çoban: Oyuncunun itirazından şüphelenip kontrol etmesi lazım.
Bülent Yıldırım: Video hakem bunu yakalamayacaksa sahada fiziken bunu görmek imkansız. Samimi olmak lazım. O kadar küçük bir temas söz konusu ki. İnanılmaz ama bir penaltının kaçtığı görülüyor.
Deniz Çoban: Hakem ekibi, Merkez Hakem Kurulu şanslı. Bu maç 0-0 bitse, 1-1 bitse, Konyaspor puan alsa bu pozisyon çok su götürürdü.

GALATASARAY’IN İLK GOLÜNÜN GELDİĞİ SERBEST VURUŞ ÖNCESİ FAUL VAR MI?
Deniz Çoban: Bir; bu hareket, ilk olduğu andan itibaren faul değil diyebilirsiniz ama Konyaspor kulübesinin tepkilerine duyarsız kalamazsınız. İki; hep aynı yerde sürekli faul hatası yaparak oradaki tansiyonun yükselmesine hakemlerin konsantrasyon kaybı sebep oldu. Yine orada bir faul.

Yardımcı hakemin önünde, hakemin önünde. Kaçmaması lazım. Konyaspor kulübesinin bu tepkilerinin kaçmaması lazım. Bu, net bir faul. Burada hiç şüpheyi gerektirecek bir şey yok. Bu, açık bir faul. Konyasporlu oyuncu; topu alacak, dönecek. Şu anda Barış Alper, bakın şurada yaptı faulü. Bitti. Topla oynadı diyor ama oraya gelene kadar faulü yaptı. Devam ettirdi.
Bahattin Duran: Barış Alper’in Konyasporlu oyuncuya yaptığı hareket, net bir faul.
Bülent Yıldırım: Birinci fazda bir mutabık olduğumuzu söyleyelim. Tartışmasız faul olduğu fikrinde sizinle aynı noktadayım.

Deniz Çoban: Uzun bir top oynandı. Ali Şansalan, orada doğru bir değerlendirme yaptı. Faul de doğruydu, sarı kart da doğruydu. Fakat Calvo’nun hakemi küçük düşürecek şekilde el, kol hareketleriyle ona yaptığı itirazlara da sessiz kaldı. Hadi maçın başındakinde tolere etmiştiniz ama burada edilmemesi gerekirdi. Adil ile beraber sarı kart görmesi gerekirdi. Sonra frikik kullanıldı ve devamı gol oldu.

Bahattin Duran: Calvo’nun hareketlerini de Deniz Çoban, çok iyi anlattı. İlk andan itibaren sarı kart olmalıydı şu yaptıkları. Çok net Calvo’nun da sarı görmesi lazımdı. Şimdi, şunu da söyleyelim; bu pozisyonun devamı gol oluyor. Yani o kamuoyunda çok konuşuluyor. Hakem ve VAR tekniği açısından burada oyun durup tekrar başladığı için oradaki faule geri dönme gibi bir şey söz konusu değil. Yani atak başlangıç fazı deniyor ya faul verildi ve burada bitti. Oyun durdu ve oyun tekrar başladıktan sonra artık bir şey yapamaz VAR.
Bülent Yıldırım: Yani Barış Alper’in yaptığı pozisyondan sonra oyun durmasaydı, o akan top gelip gol olsaydı o zaman atak fazında video hakemin müdahale etme şansı vardı. Burada yok. 

ABDÜLKERİM BARDAKCI’NIN YERDE KALDIĞI POZİSYONDA DEVAM KARARI DOĞRU MU?

Deniz Çoban: Benim için burada bir şüphe yok. Futbolun içerisinde olan temaslar bunlar. Futbol, bir temas oyunu.

Bahattin Duran: Benim için de bu, nizami bir şarj. Yani penaltıyı gerektirecek bir şarj değil. O yüzden nizami diyorum. Bakın, omuz bölgesine. Burada penaltı gerektirmez diyorum.
Bülent Yıldırım: Omzu koydu. Bunu eliyle yapsa, net bir şekilde sırttan yapsa farklı düşünürüz ancak bu, yer alma mücadelesi esnasında olan normal bir fiziksel kontak. O sınırda görünüyor. Devam kararı doğru diyor ekip doğru mu?

Bahattin Duran: Evet. Arkadan net bir şekilde omuz bölgesine değil de sırt bölgesine yine omzuyla yapsa o zaman tabii ki fikrim ve görüşüm değişecekti.
Bülent Yıldırım: Evet, bence de devam kararı doğru. 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x