Londra’da Filistin’e destek yürüyüşü yapacaklara polisten ‘uyarı’ broşürü

İngiltere’nin başkenti Londra da bugün de yüz binlerce kişinin Filistin’e destek yürüyüşü için bir araya gelmesi bekleniyor. Londra Metropolitan Polisi’nin bu kapsamda yürüyüşçülere ‘uyarı’ broşürleri dağıtacağı açıklandı. Söz konusu broşürlerde ‘mutlak bir açıklıkla’ ne tür eylemlerin ‘suç’ teşkil edeceğinin yazılı olduğu ifade edildi.

The Guardian gazetesinin haberine göre, Filistin Dayanışma Kampanyası (PSC), İsrail’in 4 günlük geçici ateşkesin ikinci gününde devam ettiği Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için Lane Parkı’ndan Whitehall’a yürüyüş çağrısı yaptı. Yürüyüş boyunca 500’ü başkent dışından olmak üzere 1500’ün üzerinde polis Londra’da görev yapacak. Polisler, görevleri sırasında eylemcileri ‘ırkçı hakaretler ve terörü teşvik eden ifadelere’ karşı uyaran, aksi takdirde gözaltına alınabileceklerini söyleyen broşürler dağıtmaya hazırlanıyor. Broşürlerde, “Çoğunluk bu kurallara uysa da bir azınlık çizgiyi aşıyor” ifadelerine yer verildi.

‘IRKÇI, NEFRETİ KÖRÜKLEYEN İFADELER KULLANMAYIN’

Yürüyüşçülere dağıtılmak üzere hazırlanan broşürlerde Londra polisi, hapishane ‘hücrelerine girmekten kaçınmak için ırkçı olan ya da herhangi bir inanca karşı nefreti körükleyen’ kelimelerin kullanılmamasını, ‘Hamas’ı ya da herhangi yasaklı bir örgütü destekleyen’ ifadelerin yürüyüşte yer almamasını ve ‘masum insanların kaçırılması ya da öldürülmesi gibi terör eylemlerini öven ya da teşvik eden’ ifadelerden kaçınılmasını istedi.

Eylemcilerin şüpheye düşmesi durumunda bu kurallara aykırı olan herhangi bir döviz ya da pankartı atmasını öneren polis, heykel, anıt ve diğer yapılara zarar verilmemesini de istedi.

‘YASALAR IRKÇILIĞA KARŞI DA KORUR’

Londra Metropolitan Polisi Komiser Yardımcısı Ade Adelekan, konuya ilişkin açıklamasında, “Londra polisi, insanların yasalara uygun bir şekilde yapıldığı sürece seslerini duyurma hakkını destekliyor. Ancak, yasalar aynı zamanda insanları ırkçı ve dinle ilgili hakaretlerden de korur ve terörün teşvikini yasaklar” ifadelerini kullandı.

İngiltere’nin eski içişleri bakanı Suella Braverman, iki hafta önce düzenlenen benzer bir eylemden önce kaleme aldığı bir makalede, Filistin’e destek eylemlerini yasaklamayan Londra Metropolitan Polisi’ni ‘çifte standart’ ile suçlamış, eleştirilerin ardından İngiltere’nin Muhafazakar Partili Başbakanı Rishi Sunak tarafından görevden alınmıştı.

GEÇİCİ ATEŞKES İKİNCİ GÜNÜNDE

İsrail ve Hamas’ın vardığı 4 günlük geçici ateşkes ve rehine takası anlaşması bugün itibarıyla ikinci gününde. Bu kapsamda dün Hamas 13 İsrailli, 10 Taylandlı ve bir Filipinli rehineyi serbest bırakmış, İsrail de toplam 39 kadın ve çocuk Filistinliyi hapishanelerden salıvermişti.

İsrail’in bugün de 42 Filistinli tutukluyu serbest bırakması bekleniyor. Hamas da 14 İsrailli rehineyi daha bugün serbest bırakacak. Anlaşma kapsamında 4 günde toplam 50 İsrailli rehine ve 150 Filistinli salıverilecek. Bu 4 gün boyunca abluka altındaki Gazze Şeridi’ne sınırlı sayıda insani yardım ve yakıt tırları da giriş yapıyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x