Müze Müdürü, LGBTİ içerikli sergide yasaya uymadığı için görevden alındı

Macaristan Ulusal Müze Müdürü Simon Laszlo, müzenin LGBTİ bireylerin fotoğraflarının yer aldığı World Press Photo (Dünya Basın Fotoğrafı) sergisine ev sahipliği yaptığını ancak bu serginin, LGBTİ içeriklerin 18 yaş altı çocukların erişimine yasaklanması kanuna muhalefet ettiği gerekçesiyle görevinden alındığını duyurdu.

Laszlo dün yaptığı açıklamasında Macaristan Kültür Bakanı Janos Csak’ın kendisini “çocukları koruma kanunu”na muhalefet ettiği gerekçesiyle görevinden alındığını belirterek “Kararı kabulleniyorum ancak kabul edemem. Müze, World Press Photo sergisinden görselleri sunarak herhangi bir yasayı kasıtlı olarak ihlal etmemiştir” dedi.

Laszlo, Kültür Bakanlığı’nın kendisine gönderdiği bir önceki yazısında “Macaristan Ulusal Müzesi’nin yasaları kasıtlı olarak ihlal ettiğini gösteren herhangi bir durum söz konusu olmadığı” ifadelerinin yer aldığını ve kendisinin de derhal önlem alarak bahsi geçen sergiye kısıtlama getirdiğini vurguladı. Laszlo açıklamasında ayrıca “Dört çocuklu bir baba ve büyükbaba olarak, çocuklarımızın benden veya yönettiğim kurumdan korunması gerektiği fikrini kesinlikle reddediyorum” ifadelerini kullandı.

SÖZ KONUSU YASA NE DİYOR?

Macaristan’da 2021 yılında yürürlüğe giren yasaya göre 18 yaş altı çocukların, LGBTİ içerikli ve cinsiyet değişikliğini teşvik eden materyallere erişimi yasaklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x