Yazarımız Mete Kaan Kaynar’dan ‘Türkiye’nin 1980’li Yılları’

Yazarımız Prof. Dr. Mete Kaan Kaynar’ın derlediği ‘Türkiye’nin 1980’li Yılları’ çalışması, İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Türkiye’de, siyasi, iktisadi ve büyük bir toplumsal dönüşümün miladı olan 80’li yılların detaylı bir panoramasını sunan çalışma, alanlarının önemli isimlerinin kaleme aldığı makalelerden oluşuyor.

Editörlüğünü Tanıl Bora ve Aybars Yanık’ın üstlendiği kitapta, 24 Ocak Kararları, 12 Eylül Darbesi ve 1982 Anayasası, Mamak, Metris, Diyarbakır cezaevleri, Kenan Evren, Turgut Özal, Bülent Ecevit, Turhan Feyzioğlu, Erdal İnönü, Saim Bülend Ulusu, Mesut Yılmaz, Yıldırım Akbulut, Hüsamettin Cindoruk, Ordu ve siyaset ilişkisi, bankerler, prensler, 1402’likler, toplu davalar, YÖK, Aydınlar Dilekçesi, İnsan Hakları Derneği, 1989 Bahar Eylemleri, Devekuşu Kabare, Feminist hareket, LGBTİ+ hareketi, Kürt hareketi, Aleviler, müzik, sinema ve edebiyat âleminde gelişmeler ve tartışmalar gibi konular yer alıyor.

Türkiye’nin 1980’li Yılları, Mete Kaan Kaynar (Derleyen), 1272 syf., İletişim Yayınları, 2023.

Mete Kaan Kaynar’ın hazırladığı derlemeye İsmet Akça, Mehmet Ö. Alkan, Murat Arslan, Şükrü Aslan, Gökhan Atılgan, Pınar Aydoğan, Ahmet Bayar, Arzu Bayar, Tanıl Bora, Kemal Can, Aziz Çelik, Zişan Ataman Çelik, Elifcan Çoruk, Kadir Dede, Hande Dönmez, Selçuk Duran, Veysel Ergüç, Çimen Günay-Erkol, Kaan Gaytancıoğlu, Çağdaş Görücü, Demet Gülçiçek, Şenol Gündoğdu, Bora Gürdaş, Nurettin Kalkan, Murat Karayalçın, Erdinç Kaygusuz, Mete Kaan Kaynar, Tuğçe Kelleci, Nuray Ertürk-Keskin, Merve Eken-Küçükaksoy, Bayram Koca, Selçuk Koca, Ertuğrul Zengin, Levent Odabaşı, Göze Orhon, Asım Öz, Gencer Özcan, Celal Oral Özdemir, Cansu Parlak, Selman Saç, Ayşem Sezer-Şanlı, Funda Şenol, Tuncay Şur, Alper Torun, Sibel Utar, Anıl Varel, Aybars Yanık, Kerem Yavaşça, Koray R. Yılmaz, Onur Alp Yılmaz, Mehmet Yüce, Besim Can Zırh, Bengü Öztan-Körün katkıda bulundu.

Serinin diğer kitapları arasında ‘Türkiye’nin 1950’li Yılları’, ‘Türkiye’nin 1960’lı Yılları’ ve ‘Türkiye’nin 1970’li Yılları’ yer alıyor.

METE KAAN KAYNAR KİMDİR?

1972 yılında Ankara’da doğan Prof. Dr. Mete Kaan Kaynar, Hacettepe Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktorasını aynı bölümde tamamladı. Çalışmalarına bir süre Westminster Üniversitesi, Centre for Study of Democracy’de misafir araştırmacı olarak devam etti. Halen Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Siyaset ve Sosyal Bilimler Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

Türkiye siyasi hayatı ve kurumlarının yapısı, tarihsel dönüşümü, işlev ve işleyişlerini konu edinen çeşitli makale ve kitapların yazarlık ve editörlüklerini yaptı. Bunun yanında muhtelif gazete, dergi ve haber platformlarındaki güncel yazılarına da devam ediyor.

Mete Kaan Kaynar ayrıca, Ankara Dayanışma Akademisi Kooperatifi (ADA), Bilim, Sanat Eğitim, Araştırma ve Dayanışma Derneği (BİRARADA), Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) 5 Nolu Şube ve Özgür Üniversite gibi kuruluşların gönüllüsü. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x